Péče o suchý potápěčský oblek
- Láďa Maxa
- 6. 3. 2021
- Minut čtení: 4
Aktualizováno: 14. 3. 2021
Mezi námi jsou i tak aktivní potápěči, že jejich oblek často nestačí uschnout, a už jej navlékají k dalšímu ponoru. I když je většina potápěčských obleků vyrobena z odolných materiálů, podobně jako ostatní technika i ony potřebují naši péči. Přinejmenším proto, že některé závady suchých obleků mohou bezprostředně ohrozit život potápěče. Navíc suché obleky nepatří k nejlevnějším částem potápěčské výstroje a věnovat jim trochu pozornosti se rozhodně vyplatí.

Uložili jste výstroj na zimu narychlo do bedny tak, jak to udělal potápěč na obrázku? Pak se připravte na nepříjemné jarní překvapení. Je pravděpodobné, že oblek přes zimu napadne plíseň, a také zmuchlání, sklady a přeleženiny jeho materiálu neprospívají. U suchého obleku asi zpuchří manžety a nezbude nic jiného, než utratit fůru peněz za odbornou opravu. Při placení vás asi napadne - nebude lepší trocha prevence?
Používání obleku
Návod k použití obleku bývá buď přiložen, nebo se dá najít na netu. V něm se dozvíte, že k přepravě obleku máte použít tašku od výrobce, že nesmí být nevhodně překládaný a zmuchlaný, zatížený ostatním materiálem a že nesnáší dlouhý pobyt na přímém slunci nebo v rozpáleném autě. Poradí, jak po potápění oblek ve stínu osušit, jak a kde jej uložit.
Vhodný postup oblékání a svlékání je třeba takzvaně „vychytat“, abyste oblek nadměrně nenamáhali a nedošlo k mechanickému poškození, např. zipů či latexových manžet. To však zdaleka nestačí, postarat se musíte i doma.
Jak a co udělat, aby péče o oblek byla účinná, nezkracovali jste zbytečně jeho životnost a přitom ušetřili, jsme se zeptali Ládi Maxy. Pod značkou GROUPER se od roku 1993 zabývá výrobou a opravami potápěčských obleků. Zde je několik rad a postřehů z jeho dlouholeté praxe...
Péče o suchý oblek
Vyžaduje více pravidelné péče, než většina ostatní výstroje. Zbytky potu na vnitřní straně obleku nejen zapáchají, ale i mohou narušit těsnění švů. V botách hrozí vznik plísní, a ani latexovým manžetám mastnota a pot nesvědčí. Na co se tedy zaměřit?
Po každém ponoru zbavte oblek nejhrubších nečistot ještě když vylézáte z vody nebo jste na lodi. Pak jej nechte ve stínu co nejvíce vyschnout. Zákony fyziky praví, že vodní pára je lehčí než vzduch. Pokud tedy oblek pověsíte za boty hlavou dolů, asi zevnitř úplně nevyschne. Nepomůže ani sebedražší speciální nerezový věšák. Nezapomeňte usušit také kuklu.
Po důkladném usušení přijde na řadu prohlídka zaměřená na vodotěsný zip a manžety. Kovový zip nesmí být nikde popraskaný ani prodřený. Pokud se na jeho těsnicí hraně objevují chloupky uvolněné z nosné tkaniny, ihned je opalte zapalovačem. Chloupky se zataví a nepletou se mezi zuby zipu. Zatavená vrstva navíc bude chránit nosnou tkaninu před dalším páráním.
Plastový zip důkladně prohlédněte, zda na něm neulpěla zrnka písku nebo jiné větší nečistoty. Pokud ano, setřete je připraveným zubním kartáčkem (nezbytná součást výbavy potápěče s plastovým zipem na obleku). Pak zip zapněte, aby se při manipulaci s oblekem neznečistil. U nejběžnějšího typu plastových zipů je nutno periodicky mazat tzv. dock. To je místo do kterého v zapnutém stavu zapadne jezdec. Vazelína k tomu určená je nedílnou součástí zipu.
Neoprenové manžety nesmí mít nikde trhliny, které by se mohly následně rozšířit a způsobit netěsnost. Latexové manžety je vhodné omýt běžným mýdlem nebo saponátem. Po vyschnutí je ošetřete klouzkem (ne pudrem na dětskou prdelku - obsahuje tuky), případně potřete malým množstvím k tomu určené silikonové vazelíny či glycerinu.
Na konci sezony
Kovový zip před každou delší přestávkou v potápění dobře prohlédněte. Opalte chloupky, očistěte jej zubním kartáčkem a roztokem saponátu a nechte vyschnout. Těsnost zipu je vhodné podpořit navoskováním.
Jak na to? Očištěný a opálený zip zapněte a kovové zoubky po celé délce nahřejte fénem nebo teplovzdušnou pistolí (ne plamenem) na teplotu asi 70 °C. Nyní zip rozepněte a zevnitř naneste na zoubky, dock jezdce a těsnicí plochu tenkou vrstvu čistého parafínu nebo včelího vosku. Znovu jej zapněte a nechte vychladnout. Teplý vosk se dobře mezi zuby zatlačí. Kovové zipy je dobré skladovat rozepnuté.
Plastový zip také důkladně očistěte roztokem saponátu. Pak namažte dock a těsnicí hranu originální silikonovou vazelínou a zip zapněte. Plastové zipy zásadně skladujte zapnuté, abyste zamezili znečištění zipu při manipulaci.
Neoprenové manžety omyjte, od potu a mastnoty a lehce je naklouzkujte.
Silikonové manžety stačí pouze prohlédnout. Pokud jsou zatržené, můžete je opatrně oříznout nebo vyjmout z kruhů a vyměnit. Pozor! Silikonové manžety nesmí přijít do kontaktu se silikonovou vazelínou - rozložila by je. Klouzek jim naopak neškodí.
Latexové manžety opět důkladně omyjte saponátem, opláchněte čistou vodou a namažte tenkou vrstvou speciální, nealergické silikonové vazelíny. Vazelína manžety konzervuje a chrání před působením látek poškozujících latex.
Ventily je nutné udržovat v čistotě a servisovat dle návodu výrobce. Mimo jiné i proto, že špatná funkce ventilů v důsledku nečistot, usazenin a neodborných zásahů byla příčinou mnoha fatálních nehod. Po každém ponoru je propláchněte proudem sladké vody. Ventily není rozumné do obleku vlepovat, protože se později velmi obtížně sundávají a zbytky lepidla je mohou trvale poškodit. Před delší odstávkou je dobré napouštěcí ventil promazat trochou silikonové vazelíny na automatiky. Buď jej rozeberete, nebo jen vymáčknete trochu vazelíny do koncovky hadice a ventil pak krátce profouknete vzduchem.
Tlaková zkouška
Pokud máte podezření, že v oblek netěsní a prosakuje, problémové místo spolehlivě odhalí tlaková zkouška. V tomto případě se obraťte nejlépe na odbornou firmu. U nás zkoušku provádíme z rubu tak, že oblek nafoukneme vzduchem na tlak 17 kPa (odpovídá 170 cm vodního sloupce). Následné potření pěnivým roztokem odhalí i sebemenší netěsnost.
Opravu nechte provést zásadně přelepením vhodnou záplatou, nikoliv jen nanesením vrstvy lepidla Aquasure, jak bývá v domácích podmínkách často zvykem. Tento na první pohled snadný postup nic neřeší, vrstva lepidla se obvykle brzy odlepí a oblek opět netěsní.
Uskladnění
Teprve čistý suchý, správně ošetřený a opravený oblek uskladněte pověšený na širokém, nekovovém ramínku. Kov může reagovat s krční manžetou a poškodit ji. Boty zavěšeného obleku musí stát na zemi nebo podložce. Jejich váha by zbytečně zatěžovala horní část obleku a zip.
Srolování obleku do tašky není dle mého názoru nejvhodnějším způsobem skladování, neboť oblek nevětrá, a také zipu dlouhodobé přeložení neprospívá.
Pokud se zachováte podle našich rad, na rozdíl od obleku na úvodním obrázku ten váš sundáte z ramínka a můžete bez obav opět vyrazit na ponor.
Článek vyšel v časopisu Oceán, autor Láďa Maxa, www.potapecskeobleky.com, tel: 776 44 66 52
Comments